Vliv stévie na naše zdraví

Stevia

Vliv stévie na naše zdraví

Stévie sladká má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví a i proto se těší tak velké oblibě. Jedná se o stále populárnější nízkoenergetickou náhražku cukru, která zaujme nejen všechny příznivce zdravého stravování a ty, kteří chtějí zhubnout nějaké to kilo. Využijí ji třeba i lidé, co trpí cukrovkou nebo mají problémy se střevní mikroflórou. Kladných vlivů na zdraví se s ní pojí celá řada.

Stévie je prospěšná nejen díky své vyšší sladkosti a nulové energetické hodnotě. Některé pozitivní vlastnosti s tím vůbec nesouvisejí. Jedná se tedy o bezpečné přírodní sladidlo a o léčivou bylinku zároveň. Vyplatí se ji mít doma ve svém zahrádce.

Významné léčivé účinky stévie sladké

Zvyšování produkce inzulínu

Stévie sladká zvyšuje produkci inzulínu v těle, což vede ke zmírnění projevů cukrovky. Stévie tak pomáhá udržovat rovnováhu cukru v krvi a diabetici ji mohou využívat místo cukru či medu, který výkyvy bohužel způsobuje. Pokud tedy trpíte cukrovkou a měli jste obavy, že už nebudete moci vůbec sladit, tak pro vás máme účinné řešení, které vaše příznaky nijak nezhorší.

Rychlá pomoc při pálení žáhy a při žaludečních a střevních problémech

Stévie je známá také tím, že nenarušuje rovnováhu ve střevech, a tudíž nepřispívá k množení kvasinek a plísní jako cukr. Pokud ji zařadíte do svého jídelníčku, můžete se zbavit například nadýmání a bolestí břicha. Také pomáhá na návrat žaludečních šťáv zpět do jícnu, což se projevuje právě jako pálení žáhy. Zároveň zamezuje nepříjemnému zápachu z úst.

Prevence proti kazivosti zubů a paradontóze

Nadbytečná konzumace cukrů se přímo odráží ve vyšší kazivosti zubů, v zánětech ústní dutiny a v následné paradontóze. Jestliže vás tyto problémy trápí, zkuste bílý cukr vyměnit za stévii sladkou. Na zlepšování stavu vašich zubů mají vliv také její dezinfekční účinky, pro které se často přidává i do ústních vod nebo zubních past.

Pomoc s hojením kožních problémů

Pokud budete stévii využívat zevně, může vám pomoci od nepříjemného akné, ekzému i na další kožní potíže. Opět se zde projevují její dezinfekční účinky. Urychluje hojení ran, a tak i zamezuje tvorbě jizev. Doporučujeme v tomto případě použít lístky čerstvé stévie a vytvořit si z ní domácí pleťovou vodu, nebo sáhnout po speciální přírodní kosmetice, která výtažky ze stévie obsahuje.

Pozitivní vliv na únavu a chronický únavový syndrom

Chybí vám energie na celý den? Trpíte nadměrnou únavou? Potom vám rovněž doporučujeme sáhnout po stévii nebo do svého jídelníčku zařadit sladidla Steviolin. Únava je nejen spojená s nedostatkem vitamínů či minerálů, k celkovému vyčerpání organismu může docházet i vlivem chronického únavového syndromu.

Potlačení chuti na tabák nebo alkohol

Stévie je také známá tím, že pomáhá na různé závislosti a je proto skvělým doplňkem při odvykacích kůrách. Jestliže tedy chcete zamezit chuti na cigarety, může vám v této oblasti výrazně pomoci.

Příznivý vliv na imunitu

Stévie sladká se pojí také s antibakteriálními a antivirovými účinky. Oslabenou obranyschopností organismu trpí mnoho lidí. Pokud do svého jídelníčku zařadíte stévii, můžete se zejména v období chřipek vyhnout nepříjemnému onemocnění, které vás i na několik dní vyřadí z běžného života. Posílit imunitu může být problematické a právě stévie vám s tímto krokem může pomoci.

Pomoc na nadváhu a obezitu

Jestliže trpíte nadváhou nebo obezitou, je stévie sladká skvělým pomocníkem v boji s nadbytečnými kilogramy. Zhubnete totiž i tím, že ze svého jídelníčku odstraníte jednoduché cukry a tak celkově snížíte množství přijaté energie. Pokud tedy cukr, med či jiná energetická sladidla nahradíte stévií s nulovou energetickou hodnotou, efekt v podobě hubnutí tukových polštářků na sebe jistě nenechá dlouho čekat.